GEP-CT30-COB
. Design that combines engineering and aesthetics.
2. Quick-disassembly design, only need to remove 6 screws to upgrade or replace parts.
3. Selected high-toughness and impact-resistant PC +PET material for injection molding.
4. Aviation 7075-T aluminum alloy camera mounting bracket and fuselage aluminum column.
- Trusted dealerDirect manufacturer partnership
- Pan-India deliveryInsured shipping, all states
- Post-sale supportTraining + service included
What makes it work
GEPRC GEP-CT30 Frame
As a cinematic FPV frame, the new series of GEP-CT30 frame using high-precision 7075-T aircraft-grade aluminum alloy bracket for FPV camera escort. The newly polished gimbal damping module can easily fix high-frequency vibration and jello issues. It can be mounted with multiple action cameras which have stable and clear images, and it’s easy to film. GEP-CT30 frame supports the installation of mainstream AIO flight controllers with 25.5mm*25.5mm mounting holes, and is compatible with various VTX mounting holes on the market such as 20mm*20mm/25.5mm*25.5mm. With 12mm * 12mm motor mounting holes, can be installed with larger 15-18-20 series motors, with strong power output with 3-inch propeller. Ultra-light fuselage weight for more confident flying.
contains
Includes
1 x Main Plate 3.0mm
1 x Bottom Plate 1.5mm
1 x Isolation Plate 2.0mm
1 x Set of Screws
1 x Bec Module (optional)
1 x Cob Light Strip (optional)
1 x Set of 3D Printed Parts
1 x 3 inch One-piece Injection-molded Propeller Guard
1 x Naked GP Camera Base Mount
2 x Battery Non-slip Mat
2x Receiver Antenna Tube 100mm
1 x Battery Straps M15*200
1 x Battery Straps M15*220
1 x Naked GP Camera Power Cable 4S Balance Head
1 x Naked GP Camera Power Cable 6S Balance Head
1 x L-shaped Screwdriver 1.5mm
1 x L-shaped Screwdriver 2.0mm
1 x Carbon Fiber Keychain
2 x GEPRC Stickers
1 x Service Card
1 x Packaging Box
Shop the GEP-CT30-COB now.
specification
GEP-CT30-COB
- Brand: GEPRC
- Model: GEP-CT30
- Motor to Motor: 127mm
- Isolation Plate: 2.0mm
- Main Plate: 3.0mm
- Bottom Plate: 1.5mm
- FC Mounting Hole: 25.5mm x 25.5mm
- VTX Mounting Hole: 20mm x 20mm /25.5 x 25.5
- Motor Mounting Hole: 12mm x 12mm
- FPV Camera Spacing : 19mm
- Suitable Propeller Size: 3 inch propeller
Shop the GEP-CT30-COB now.
The full sheet
| Weight | 103 g |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25 in |